GLASS & CERAMICS / Ceramics / Teporslin 6148475
*
nr 614 8475
Teporslin
Gefle, Percy,
3 delar, Gefle, Percy
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday December 7 2009
at 17:35:06
- Bid history
Time
Bidder
Bid
7/12 01:30:01
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik percy svensk keramik svenska keramiker teporslin
-
9226 Amfora på stäl..
Northern Africa, ceramics, painted. Height: 89 cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:16
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:34
-
9253 Cabaret
China, Inköpt i Peking 1964. Diameter: 16-39,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04
-
8090 DISH
18/19-tal, Rörstrand, Sweden, sachsiskt mönster. L..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:47
-
3001 DISH
med hund, Ekeby. Diameter: 16, 5 cm,
Auction ends
in 10 days
3 juni at 18:02
-
9009 CERAMICS
Rörstrand, Sweden, stoneware, diameter: 29,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:59
*
Teporslin
nr 614 8475
Teporslin
Gefle, Percy,
3 delar, Gefle, Percy
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday December 7 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
7/12 01:30:01 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik percy svensk keramik svenska keramiker teporslin
-
9226 Amfora på stäl..
Northern Africa, ceramics, painted. Height: 89 cm,
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:16 -
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:34 -
9253 Cabaret
China, Inköpt i Peking 1964. Diameter: 16-39,
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:04
-
8090 DISH
18/19-tal, Rörstrand, Sweden, sachsiskt mönster. L..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:47 -
3001 DISH
med hund, Ekeby. Diameter: 16, 5 cm,
Auction ends
in 10 days
3 juni at 18:02 -
9009 CERAMICS
Rörstrand, Sweden, stoneware, diameter: 29,
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:59